Naslovna

Restorani

Vinari|Uljari

Hrana

Turizam

Lifestyle

Kategorije

crogourmet365 logo



Poriluk – zelenje koje osvaja sve ukuse

Uz druge brojne vrste luka, poput crvenog luka ili češnjaka koji su prisutni tijekom cijele godine, poriluk se svojim slatkim, nešto profinjenijim okusom kao i nutritivnim vrijednostima, može slobodno smatrati jednom od najzahvalnijih zelenih zimskih namirnica.

U zimskim je mjesecima ponekad pravi izazov pronaći kvalitetne i svježe sezonske namirnice, a kad smo kod zelenog povrća, izbor se još više sužava. No ponekad upravo u manjku izbora otkrijemo ključ inspiracije. Upravo takva namirnica je poriluk.

Kod poriluka se u pripremi jela koriste svi dijelovi biljke, a njegovu svježinu vrlo je jednostavno prepoznati. Kod kupnje je važno izbjegavati poriluk koji na dodir nije dovoljno tvrd i hrskav, a listovi nisu izgubili zelenu boju. Kad ste na tržnici, ne pretjerujte s kupovinom velikih količina jer je to namirnica koja ne trpi duga stajanja.

S lakoćom ćete ga uklopiti uz brojna mesna jela, juhe, rižota, tjestenine, salate, a jednako je tako odlična namirnica za vegetarijanske i veganske jelovnike. Poriluk je jedno od onog povrća koje će biti jednako atraktivno ako ga jedete sirovo, kuhano ili pečeno. Nijanse njegovih zelenih listova u kombinaciji sa žutom i bijelom bojom unijet će živosti i dekorativnosti u pomalo nezanimljive zimske tanjure. Kako biste istražili kulinarske vrijednosti poriluka, preporučamo da u jelima u kojima obično koristite luk kao dodatak, pokušate s porilukom. Poriluk obogati svako jelo svojim punim okusom, a nije teška namirnica niti mirisno intenzivna poput luka.

Osim kao dodatak jelima, poriluk je izvrstan za pripremu složenaca u kojima nosi glavnu ulogu. Možete ga tako zapeči u pećnici s kozjim sirom, maslinovim uljem i sitno sjeckanim pinjolima. Ako ste ljubitelj mediteranske kuhinje, oduševit će vas poriluk punjen sa sirom s plemenitim plijesnima, grožđicama i bademima, zapečen u pećnici. Vrhunska marinada za bijelo meso je poriluk rezan na julienne s đumbirom. Bijelo meso dovoljno je blanširati i servirati u marinadi.

Porilukom su jednako oduševljeni i hrvatski restorani koji ga rado koriste, a sigurni smo da će vas svojim izborom jela zainteresirati da ih posjetite. U splitskom restoranu Zora Bila bračni par Sandra i Dane Tahirović svoju zaljubljenost u gastronomiju prenose u svakom tanjuru te iako nisu smješteni u samom središtu grada, njihova Zora Bila itekako je poznata. Sandra nam je otkrila koja jela pripremaju od poriluka:

“Poriluk koristimo zaista često, on nam je neizostavna namirnica u pripremi rižota ili tjestenina. Kao samostalnu namirnicu na jelovniku gosti mogu probati krem juhu od poriluka, a pripremamo također dimljeni poriluk. Prvo ga stavljamo u pepeo, a kad je gotov, izvadimo središnji dio. Poslužujemo ga kao prilog mesu uz sjeckane bademe i maslinovo ulje. Našu krem juhu pripremamo tako što poriluk i krumpir najprije nasiječemo na velike komade te ih stavimo da se poprže na maslinovom ulju. Podlijevamo ih bijelim vinom Debit i povrtnim temeljcem. Juha se kuha sve dok ne postane kremasta. Kad je gotova, povrće se izblendira. U juhu nikad ne dodajemo brašno niti vrhnje, ali je možemo poslužiti uz krutone od kruha i na vrhu naribati tvrdi kravlji sir, poput parmezana ili grana padana.”

U Slavoniji je poriluk također neizostavna sezonska namirnica na jelovniku. U restoranu hotela Grgin dol voditeljica poslovanja i šefica kuhinje upravo se vraćala iz nabave iz koje je za kuhinju nosila svježi poriluk, a jela koja pripremaju su neobično slasna, rekli bismo “za prste polizati”:

“Poriluk koristimo u pripremi mesnih jela, za doručak uz omlet, dinstamo poriluk u umacima s lungićem, a imamo i jednu vrlo jednostavnu, ali odličnu salatu od poriluka. Kad poriluk operemo, sitno ga nasjeckamo, posolimo i prelijemo s mileramom. Ovu salatu poslužujemo uz mesne plate, roštilj ili bečki odrezak.”

U Grginom dolu otkrili su nam i jednu morsku poslasticu:

“Pripremamo dagnje s porilukom. Dagnje pripremamo na bijelu buzaru. Prvo sitno nasjeckamo poriluk, pržimo ga na maslinovom ulju, dagnje podlijevamo bijelim vinom, najčešće kutjevačkom graševinom ili Krauthakerom, a za kraj dodamo još peršina i krušne mrvice.”

U obiteljskom restoranu Baranjska kuća smještenom u etno selu Karanac, u središtu Baranje, uz brojne druge tradicionalne specijalitete, pripremaju i varivo od poriluka, a recept za baranjsko varivo od poriluka, s nama je podijelio vlasnik, Stanko Šrobo:

“Prvo popirjamo sitno narezani poriluk, mrkvu i krumpir te sve zajedno stavimo kuhati. Kad su mrkva i poriluk dovoljno mekani, varivo je gotovo. Varivo poslužujemo kao prilog uz naravne odreske od puretine ili teletine, a gosti ga doista često naručuju.”

Povezani članci

Related

Vrhunski vodič za svaku kuhinju

Investiranje u osnovni set kuhinjskih pomagala je ključ za uspjeh u kuhinji. Kvalitetni noževi, daske za rezanje, lonci i tave, te mikseri i blenderi olakšat će vam pripremu hrane i poboljšati vaše kulinarske vještine. Neka vaša kuhinja postane mjesto gdje nastaju...

read more

Hrana koja je otkrivena sasvim slučajno

Čitajući ovaj naslov, možda ćete reći – pa većina hrane je otkrivena sasvim slučajno. I vjerojatno ste u pravu. A to se pogotovo odnosi na tradicionalnu kuhinju, gdje su sastojci često bili ograničeni i gdje su se recepti formirali oko dostupnih namirnica. No hrane iz...

read more

Uloga Sous vide kuhanja u modernoj gastronomiji

Sous vide – Korak po korak do savršenih jela Sous vide, što na francuskom znači “u vakuumu”, predstavlja revolucionarnu tehniku kuhanja koja omogućuje postizanje savršeno pripremljenih jela svaki put. Ova metoda kuhanja na niskoj temperaturi unutar vakuumiranih...

read more
Show Buttons
Hide Buttons