Koža na rukama svakodnevno je izložena raznim vanjskim utjecajima, zbog čega nije čudno da su upravo ruke često prvo mjesto na kojem se pojavi iritacija. Jedna od najčešćih i najneugodnijih pojava je ekcem na rukama – stanje koje može značajno utjecati na kvalitetu života. Bilo da je riječ o suhoj, ispucaloj koži, svrbežu ili pojavi mjehurića, ekcem se može manifestirati na više načina. U nastavku donosimo pregled najčešćih vrsta ekcema koji se pojavljuju na rukama, njihove uzroke i karakteristike.
Atopijski dermatitis
Atopijski dermatitis je kronična upalna bolest kože koja se često pojavljuje na rukama, osobito kod osoba sklonih alergijama i astmi. Karakteriziraju je suha, crvena i svrbežna koža s mogućim ljuštenjem i pucanjem. Uzrok je kombinacija genetske predispozicije i okolišnih čimbenika koji uzrokuju poremećaj barijerne funkcije kože i preosjetljivost imunološkog sustava. Ako vas zanima više o tome kako izgleda i liječi se ekcem na rukama, pročitajte naš detaljni vodič.
Kontaktni dermatitis
Kontaktni dermatitis može biti iritativni ili alergijski. Iritativni dermatitis nastaje zbog čestog izlaganja koži iritantima poput deterdženata ili kemikalija i uzrokuje crvenilo, suhoću i ljuštenje. Alergijski kontaktni dermatitis je imunološka reakcija na specifične alergene, poput nikla ili lateksa, i često ga prate oteklina, mjehurići i intenzivan svrbež.
Dishidrotični ekcem (pomfoliks)
Dishidrotični ekcem karakteriziraju sitni, ispunjeni tekućinom mjehurići koji se pojavljuju na dlanovima i prstima. Mjehurići mogu biti bolni ili svrbežiti, a uzrok može biti stres, alergije ili vlažnost kože. Ova vrsta ekcema često ima ponavljajući tijek i spada među češće oblike ekcema na rukama.
Numularni ekcem
Numularni ekcem očituje se kao okrugle ili ovalne crvene lezije koje mogu biti svrbežne i prekrivene ljuskama. Najčešće zahvaća ruke i noge, a može biti uzrokovan suhom kožom, oštećenjima ili infekcijama.
Seboroični ekcem
Seboroični ekcem je kronično stanje koje uglavnom zahvaća vlasište, ali se može pojaviti i na rukama, posebno u kožnim naborima. Karakteriziraju ga masne, žućkaste ljuske, crvenilo i blagi svrbež. Uzrok je povezan s prekomjernom aktivnošću lojnih žlijezda i prisutnošću gljivica roda Malassezia.
Stazni dermatitis
Stazni dermatitis se javlja kod osoba s problemima cirkulacije, najčešće u donjim ekstremitetima, ali ponekad i na rukama. Uzrokovan je lošim protokom krvi koji dovodi do oticanja i upale kože. Koža je često crvena, otečena, sa suhim ljuskama i može pucati, što povećava rizik od infekcije.